Аналітичний огляд Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області за перше півріччя 2021 року.
опубліковано 17 серпня 2021 року о 10:44

Аналітичний огляд

стану виробничого травматизму та профзахворювань на підприємствах, установах, організаціях зареєстрованих у Новомосковському  відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області за перше півріччя  2021 року.


  Велику роль у запобіганні травматизму має аналіз і, головне, своєчасне доведення його результатів до всіх структурних підрозділів та всіх працівників. Аналіз травматизму і профзахворюваності проводиться з метою визначення закономірності їх виникнення.

      Мета аналізу травматизму — розробка заходів запобігання нещасним випадкам, у зв’язку з чим потрібно систематично аналізувати й узагальнювати причини травматизму.
     За перше півріччя  2021 року до Новомосковського  відділенні управління виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області надійшло 19 повідомлень про нещасні випадки та професійні захворювання, в тому числі 1 - випадок смерті на виробництві. З них 3 повідомлення про нещасні випадки на виробництві, в тому числі 1 повідомлення про випадок смерті на виробництві і 16 повідомлень про гостре професійне захворювання на COVID -19 медичних працівників.

 Нещасні випадки трапилися на підприємствах АТ "ІНТЕРПАЙП НОВОМОСКОВСЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД", ТОВ «ФЕРРУМ-СТІЛ».

    Кількість  нещасних випадків за півріччя 2021 року порівняно з відповідним періодом минулого року зменшилася   на  1 випадок.

У  I півріччі  2021 року рівень виробничого травматизму за віковою ознакою розподілився таким чином:

- віком від 25 до 35 років – травмовано 2 особи;

Основними причинами травмування працівників серед нещасних випадків, які трапилися у 1 півріччі   2021 року є організаційні причини, а саме: допуск до роботи працівників без навчання та перевірки знань з охорони праці, порушення трудової і виробничої дисципліни, невиконання вимог інструкцій з охорони праці, невиконання посадових обов'язків.

За видами подій розподіл відбувся наступним чином: дія предметів та деталей, що рухаються та дія підвищених температур (крім пожежі).

Характер та анатомічна локалізація травм від нещасних випадків за вказаний період розподілились наступним чином:

- переломи кінцівки - 1 випадок;

- термічний опік - 1 випадок.

По кожному нещасному випадку складені Акти за формою Н-1/П. Комісією з розслідування розробленні дієві заходи щодо запобігання подібним випадкам у подальшому.

Випадок смерті на виробництві, який трапився 04.03.2021 на підприємстві ТОВ «НОВОМОСКОВСЬК ПОСУД» визнано таким, що не пов’язаний з виробництвом. За результатами розслідування було складено Акт за формою Н-1/НП (не пов’язане з виробництвом).

У 1 півріччі 2021 року  завершено розслідування 28 випадків гострого професійного захворювання медичних працівників на COVID-19. За результатами розслідувань було складено Акти за формою Н-1/НП (не пов’язане з виробництвом).

Випадків хронічних професійних захворювань на виробництві у звітному періоді не зафіксовано.

Новомосковське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській  області реалізує завдання загальнообов’язкового державного страхування шляхом проведення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаних умовами праці.

Важливе місце в практиці профілактичної роботи займає пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці. Страховим експертом з охорони праці постійно проводиться цілеспрямована робота з профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань, надається всебічна допомога роботодавцям з організації роботи з охорони праці.

У  1 півріччі 2021 року страховим експертом з охорони праці Новомосковського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській  області надавались страхувальникам консультації з питань охорони праці та безпечного проведення робіт, розповсюджено 110 Пам’яток  з організації роботи з охорони праці, проведено 3 семінари, 8 нарад, 1 засідання круглого столу, взято участь в опрацюванні та впровадженні СУОП на двох підприємствах, у розробленні нормативних актів про охорону праці підприємств, у проведенні огляду-конкурсу на підприємстві,  участь в роботі комісії з питань охорони праці підприємства та комісії з перевірки знань з охорони праці працівників.

14 смертельних нещасних випадків на виробництві трапились внаслідок алкогольного сп'яніння

09.08.2021

Упродовж І півріччя 2021 року Фондом соціального страхування України було зареєстровано 330 смертельних нещасних випадків, на які складено акти за формою Н-1/П (визначено зв’язок з виробництвом). З них 14 померлих працівників знаходились у стані алкогольного сп’яніння.

Загалом у січні–червні травмувались під час виконання посадових обов’язків внаслідок алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння 32 особи.

Робота в стані сп’яніння є частою причиною травм, зокрема, саме серед працівників у такому стані спостерігається високий рівень смертельного травматизму. Навіть невисокий вміст алкоголю у крові, який не має явних зовнішніх ознак, викликає зменшення швидкості рухових реакцій, знижує працездатність і уважність, прискорює стомлюваність.

Нагадуємо, працівникам у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння заборонено перебувати на виробничих об’єктах. Такі працівники мають бути відсторонені від виконання робіт відповідно до вимог правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства або колективного договору.

У разі настання нещасного випадку на виробництві заклад охорони здоров’я проводить необхідні дослідження для визначення наявності в організмі потерпілого алкоголю (наркотичних засобів, токсичних або отруйних речовин) і визначає ступінь його сп’яніння.

Відповідний висновок чи витяг з протоколу (з окремим позначенням у разі відмови потерпілого визначити ступінь сп’яніння), довідку із зазначенням діагнозу та його коду згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб і споріднених проблем охорони здоров’я і висновок про ступінь тяжкості травми згідно з Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженим МОЗ, заклад охорони здоров’я безоплатно надає протягом однієї доби з моменту одержання запиту від роботодавця та/або голови комісії з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння).

Окремо зазначимо, що загальні захворювання або невиробничі травми, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням, є підставою для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності.



Реабілітацію після захворювань і травм пройшли 10,7 тис. працюючих


За оперативними даними станом на 01 серпня 2021 року за кошти Фонду соціального страхування України медичною реабілітацією після перенесених захворювань і травм на базі санаторно-курортних закладів забезпечено 10 708 застрахованих осіб і їх дітей, утому числі у Дніпропетровській області – 1 241 застраховану особу та членів їх сімей.

Відновне лікування на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів призначається пацієнтам після закінчення гострого періоду захворювання і має високі показники ефективності в упередженні настання первинної інвалідності та відновлення здоров’я після інсультів, інфарктів, оперативних втручань тощо. Тож попри карантинні обмеження залишається важливим етапом продовження лікування складних паталогій.

Зокрема, пройти реабілітаційне лікування на базі санаторно-курортних закладів за кошти Фонду мають право застраховані особи, які перехворіли на COVID-19 та мають ускладнення. Звертаємо увагу, що усі санаторно-курортні заклади, до яких направляються пацієнти за кошти Фонду, суворо дотримуються наявних протиепідемічних заходів для протидії поширенню коронавірусної інфекції і гарантують безпеку застрахованих осіб. На лікування направляються пацієнти, які вже перехворіли на COVID-19 та не знаходяться у гострій стадії захворювання.

Для проходження курсу реабілітаційного лікування застраховані особи мають мати медичні покази – потребу в продовженні лікування на базі санаторно-курортних закладів визначає лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) лікарні, де перебуває пацієнт. Направлення на реабілітацію відбувається зі стаціонару закладу охорони здоров’я.

Фонд соціального страхування України фінансує медичну реабілітацію за такими профілями:

– нейрореабілітація,

– м’язово-скелетна реабілітація,

– кардіо-пульмонарна реабілітація,

– медико-психологічна реабілітація учасників АТО,

– реабілітація після оперативних втручань на органах зору,

– реабілітація при порушенні перебігу вагітності,

– інша (соматична) реабілітація (після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах).

Отримати консультацію щодо можливості пройти відновне лікування на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів за кошти ФССУ застраховані особи можуть за телефонами: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/975533 (оберіть відділення за територіальною ознакою).

Також до відповідальних осіб за вказаними вище телефонами можуть звертатись лікуючі лікарі, чиї пацієнти потребують продовження стаціонарного лікування на базі санаторно-курортних закладів.

Механізм отримання реабілітації за кошти Фонду:

– після надання висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності реабілітації за певним профілем, лікувальний заклад повідомляє робочий орган Фонду про наявність на лікуванні особи, яка має покази для проходження відновного лікування;

– пацієнту надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і він самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування;

– орган Фонду узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим;

– застрахована особа направляється до санаторно-курортного закладу на відновне лікування зі стаціонару лікарні;

– на час реабілітації пацієнту продовжується лікарняний листок, за яким Фондом фінансується допомога по тимчасовій втраті працездатності, аби компенсувати працівнику втрачений за час лікування заробіток;

– після проходження реабілітації застрахованою особою підписується акт приймання-передачі наданих послуг.




Фонд забезпечив медичним, постійним стороннім доглядами і побутовим обслуговуванням 5 тисяч потерпілих на виробництві


За підсумками І півріччя 2021 року Фонд соціального страхування України здійснив фінансування виплат для 5 тисяч потерпілих на виробництві для забезпечення їх спеціальним медичним доглядом, постійним стороннім доглядом або побутовим обслуговуванням.

Так, виплати на спеціальний медичний догляд отримали 619 осіб з інвалідністю, на постійний сторонній догляд – 2 001 особа, на побутове обслуговування – 2 448 потерпілих, серед яких відповідно 132, 251 та 263 – внутрішньо переміщені особи. У тому числі в Дніпропетровській області виплати на спеціальний медичний догляд отримали 65 осіб з інвалідністю, на постійний сторонній догляд – 232 осіб, на побутове обслуговування – 214 потерпілих.

Сума витрат на необхідний догляд за потерпілим залежить від виду догляду, встановленого МСЕК, і не може бути меншою (на місяць):

· від розміру встановленої на день виплати мінімальної заробітної плати – на спеціальний медичний догляд;

· половини розміру мінімальної заробітної плати – на постійний сторонній догляд;

· чверті розміру мінімальної заробітної плати – на побутове обслуговування.


Також упродовж 6 місяців 2021 року Фондом здійснювалось фінансування витрат на додаткове харчування 94 потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, у тому числі для 15 внутрішньо переміщених осіб. У тому числі в Дніпропетровській області фінансування витрат на додаткове харчування проведене 6 потерпілим.

Нагадаємо, облік потерпілих, які мають право на забезпечення спеціальним медичним доглядом, постійним стороннім доглядом та побутовим обслуговуванням, ведуть робочі органи виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням справ про страхові виплати потерпілих. Для взяття на облік потерпілий (законний представник потерпілого) повинен подати до робочого органу виконавчої дирекції Фонду заяву про забезпечення необхідними видами догляду.

До заяви додаються копії висновку МСЕК про потребу у забезпеченні необхідними видами догляду та індивідуальної програми реабілітації (у разі відсутності зазначених документів у справі), завірені працівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду на підставі пред’явлених потерпілим оригіналів цих документів.

Відмінності оформлення тимчасової непрацездатності у випадку е-лікарняних


В Україні триває перехідний період впровадження е-лікарняних. До формування медичних висновків, на підставі яких для застрахованих осіб автоматично формуються е-лікарняні, вже залучені лікарі понад 550 медичних закладів.

Е-лікарняні, як і паперові, є підставою для надання працівникам допомоги по тимчасовій втраті працездатності, а також по вагітності та пологах від Фонду соціального страхування України.

Раніше ми розповідали, як саме процес призначення матеріального забезпечення від ФССУ за е-лікарняними змінився для працівників і роботодавців. Однак відмінності наявні також і в порядку оформлення тимчасової непрацездатності лікуючими лікарями. Про них заступниця начальника управління страхових виплат та матеріального забезпечення – начальниця відділу медичної експертизи виконавчої дирекції ФССУ Марина Біляєва розповіла на вебінарі для медичних працівників на тему медичних висновків про тимчасову непрацездатність.

Зокрема, на відміну від паперових лікарняних, які можуть продовжуватись лікарем одноосібно до 15 календарних днів, медичні висновки для формування е-лікарняних лікарі можуть створювати самостійно терміном до 30 календарних днів.

Водночас, орієнтовний термін тимчасової непрацездатності у медичному висновку має відповідати стану пацієнта і медпротоколам.

«Формування медичного висновку, на підставі якого для працівників автоматично формується е-лікарняний, має бути обґрунтованим. Орієнтовні терміни непрацездатності пацієнта лікуючий лікар визначає індивідуально, виходячи зі стану людини, її супутніх хвороб, але з обов’язковим урахуванням медичних протоколів. Якщо пацієнт не одужає в орієнтовно визначений при огляді термін, лікар сформує новий медичний висновок і продовжить його непрацездатність. Самостійно він може це зробити до 30 днів, подальше підтвердження тимчасової непрацездатності потребує огляду лікарсько-консультативною комісією (ЛКК)», – говорить Марина Біляєва.

Крім того, видача «довгих» медичних висновків може сповільнити отримання матеріального забезпечення від ФССУ, оскільки е-лікарняний стає підставою для нарахування допомоги лише після завершення його дії.

«За кожним окремим медичним висновком формується окремий е-лікарняний. Якщо це е-лікарняний одразу на 30 днів, роботодавець зможе призначити своєму працівнику матеріальне забезпечення і запросити в Фонду кошти лише після завершення цих 30 днів. Тож доцільніше не формувати надто довгі медичні висновки, якщо для цього немає вагомих підстав», – зазначає Марина Біляєва.

Також створення довготривалих медичних висновків є фактором ризику їх автоматизованого відбору єдиною інформаційно-аналітичною системою ФССУ на перевірку.

Для паперових листків непрацездатності залишається чинною Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ № 455. Відповідно до її положень для паперових лікарняних передбачена видача листка непрацездатності терміном до 5 календарних днів. А загальний граничний строк самостійної видачі складає 15 днів, продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділення, а надалі – ЛКК.

Роз'яснення для страхувальників


Постанова «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України»

(Додатки до постанови – зразок заяви-розрахунку та повідомлення про виплату коштів)

http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/958546?fbclid=IwAR29UgkZO7z__iv17uSIcJyC4Zlf5kJ3-HqObqcKAVVDCfh9qZO3JKPNYtU


Роз'яснення щодо заповнення заяви-розрахунку для надання матеріального забезпечення

http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/960180


Проходження е-лікарняного на підприємстві для призначення матеріального забезпечення застрахованій особі

http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/975855


Роз'яснення для страхувальників щодо поетапного впровадження електронної форми листків непрацездатності

http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/975846


В е-лікарняному оновились причини непрацездатності

http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/976143


Відмінності оформлення тимчасової непрацездатності у випадку е-лікарняних

http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/976427;jsessionid=865EA11750E2577CDEB69C30A942F837

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux